Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Giriş yap

The Guardian’da skandal yazı: İlk düşen Türkiye olacaktı

Genel 11 Mayıs 2022

The Guardian'da skandal yazı: İlk düşen Türkiye olacaktı

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian’da Larry Elliott imzasıyla çıkan yazıda, “Gelişmiş ülkelerin ekonomik çöküş sürecinde ilk düşen domino taşının Sri Lanka yerine Türkiye olması bekleniyordu” ifadelerine yer verildi.

Güney Asya ülkelerinden Sri Lanka ’da açlık, yoksulluk ve kötü yönetime karşı başlayan isyan Başbakan Mahinda Rajapaksa ’yı götürse de dinmiyor. Rajapaksa ’nın istifasıyla sonuçlanan eylemler devam ederken İngiliz The Guardian gazetesinde Larry Elliott imzasıyla çıkan yazıda, “Gelişmiş ülkelerin ekonomik çöküş sürecinde ilk düşen domino taşının Sri Lanka yerine Türkiye olması bekleniyordu” denildi.

“Sri Lanka Küresel Borç Krizi Karşısında Düşen İlk Domino Taşı Oldu” başlıklı değerlendirme yazısında ülkede ekonomik kriz nedeniyle haftalardır süren protestoların ardından başbakan Rajapaksa’nın istifasının da halkın öfkesini dindiremediğine dikkat çekildi. Sri Lanka’nın ekonomik çöküşünü tamamladığı ve IMF ve Dünya Bankası’nın “kurtarma paketi hazırlama girişimlerinde bulunmalarına karşın ülkenin daha da kötüye gitmesinden” endişelendiği ifade edildi.

Dünya genelinde gelişmekte olan ülkelerin pandemi, borç yükü ve gıda ve akaryakıt fiyat artışının yarattığı krizle mücadele ettiği belirtilen yazıda, bu ülkelerin sırayla ekonomik çöküşe sürüklendiği ifade edildi.

Sri Lanka'da orduya protestoculara ateş emri verildiSri Lanka’da orduya protestoculara ateş emri verildi

İLK DÜŞEN TÜRKİYE OLACATI

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) verilerine göre, dünyada söz konusu krizlerin en az birinden etkilenen toplam 107 ülkenin olduğu kaydedilen yazıda, ekonomik çöküş sürecinde “ilk düşen domino taşı”nın Türkiye olmasının beklenmesine karşın, ilk taşın Sri Lanka olduğu belirtildi.

Tehdit altında olan diğer ülkelerin aksine Türkiye kendi halkını besleyebiliyor” denildi.

Yazıda, hali hazırda borç krizi yaşayan gelişmekte olan ülkelerin, Ukrayna’daki savaşla birlikte krizi daha da derin hissetmeye başladığı belirtildi.

Yazının tam hali şöyle:

“Haftalar süren protestolar ve derinleşen krizin ardından Sri Lanka Başbakanı Mahinda Rajapaksa istifa etti. Devletler için iflas sistemi yoktur ama eğer olsaydı, Güney Asya ülkesi bunu kullanacak ilk ülke olurdu. IMF ’den bir ekip bu hafta Kolombo ’da (Sri Lanka ’nın başkenti) ülke yetkilileriyle zorlu reform paketi ve finansal yardımı içeren bir ‘kurtarma’ paketi için görüşmelere başladı. Ancak IMF ve onun kardeş organizasyonu Dünya Bankası çok iyi biliyor ki, bu kriz bir ülkedeki yanlış yönetimden çok daha fazlası. Onlar, Sri Lanka ’nın önümüzdeki felaketlerin habercisi olmasından korkuyorlar.

Dünya genelinde, düşük ve orta gelir grubundaki ülkeler, üç boyutlu krizle mücadele ediyor: Pandemi, borçlarında yaşanan artış ve Rusya ’nın Ukrayna ’yı işgalinin ardından gıda ve enerji fiyatlarında yaşanan artış…
Dünya Bankası Başkanı David Malpass, organizasyonun geçen ay düzenlenen bahar toplantısında endişelerini şöyle dile getirdi: “Gelişmekte olan ülkeler konusunda çok endişeliyim.

Her biri onları zorluyor.

Sri Lanka ’da göstericiler başbakanın ve siyasilerin evlerini yaktıSri Lanka ’da göstericiler başbakanın ve siyasilerin evlerini yaktı

Birleşmiş Milletler, sorunun boyutlarını araştırıyor. Ticaret ve Gelişim Kolu ’nun son raporuna göre 107 ülke yanda belirtilen üç şokun en az birisiyle karşı karşıya: Gıda fiyatlarındaki artış, enerji fiyatlarındaki artış, sıkı finansal durum. Üç şokun da mevcut olduğu 69 ülke bulunuyor. Bu ülkelerin 25 ’i Afrika ’da, 25 ’i Asya ve Pasifik ’te ve 19 tanesi de Latin Amerika ve Pasifik ’te.

(Ekonomik açıdan) Zayıf olan ülkelerin listesi geniş ve çeşitli. IMF, Mısır ve Tunus, iki ülke de Rusya ve Ukrayna ’dan önemli ölçüde buğday ithal ediyor ve enerji ithalatında yaşanan artış nedeniyle enerji kesintilere uygulamak zorunda kalan Pakistan ile diyaloglara başladı. Gana, Kenya, Güney Afrika ve Etiyopya ’yı içeren Alt Sahra ülkeleri de sıkı bir şekilde takip ediliyor.

Diğer ülkelerin aksine, Türkiye kendi insanını hâlâ besleyebiliyor.

Küreselleşme ve Kalkınma Stratejileri Bölümü Direktörü Richard Kozul Wright “Ülkelerin kendilerine özgü problemleri var ancak şokların büyük bir bölümünün bunlarla alakası yok. Pandemi ve savaşın bu ülkelerle alakası yoktu ancak borçlanmalarında büyük bir artışa neden oldu” diyor.

Dünya Bankası düşük gelir grubundaki ülkelerin yüzde 60 ’nın Rusya ’nın Ukrayna ’yı işgalinin öncesinde borçlarını ödeme konusunda risk altında bulunduğunu açıklamıştı. Ukrayna ’daki savaş, yatırımcıların yatırımcıların ABD dolarına yeniden dönmesini ve gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kaybetmesine neden oldu. ABD Merkez Bankası FED ’in faizleri yükseltmesi sorunu büyüttü.

Gelişmekte olan ülkelerdeki krizler yeni değil ama Kozul Wright ’in da söylediği gibi, uluslararası düzen, eli kulağında olan borç problemi karşısında hazırlıksız yakalandı. Wright, “Sistem, yalnızca ülke ülke sorunlarla ilgilenebilir. Ama bunlar sistem kaynaklı problemler ve şu anda onlarla mücadele edebilecek sistematik yollar yok.”

Sri Lanka, Ukrayna ’daki savaşın ekonomik sonuçlarına teslim olan ilk ülke.

sizlere partnerbayanlar.com farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Türkiye- Cezayir arasında 15 anlaşma, 1 ortak bildiri

  Türkiye- Cezayir arasında 15 anlaşma, 1 ortak bildiri

  Tarafından AÇIK 17 Mayıs 2022 - 0 Yorumlar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 1. Toplantısı Ortak Bildirisi imzalandı. Ayrıca Türkiye ile Cezayir arasında siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, turistik alanlarda iş birliğini içeren 15 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un huzurunda 15 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cezayir Cumhurbaşkanı […]

 • Almanya'da Ukrayna askerlerine obüs eğitimi verilmeye başlandı

  Almanya'da Ukrayna askerlerine obüs eğitimi verilmeye başlandı

  Tarafından AÇIK 12 Mayıs 2022 - 0 Yorumlar

  Almanya Korunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Almanya’nın Ukrayna’ya 7 PzH 200 tipi obüs sağlayacağı hatırlatılarak, Hollanda ile Ukrayna’dan 18 takıma obüs eğitiminin verilmesinin tasarlandığı aktarıldı. Açıklamada, eğitimin bugün Ukraynalı askerlere verilmeye başlandı bilgisi paylaşıldı. “UKRAYNA ASKERLERİNE EĞİTİM VERMEMİZ SAVAŞA DAHİL OLMAMIZ ANLAMINA GELMEZ” Almanya Korunma Bakanı Christine Lambrecht, ZDF Televizyon Kanalına yaptığı açıklamada, Ukrayna askerlerine eğitim verilmesinin savaşa dahil olma anlamına […]

 • Bahçeli'den Finlandiya ve İsveç açıklaması: Savaşın uzaması demek!

  Bahçeli'den Finlandiya ve İsveç açıklaması: Savaşın uzaması demek!

  Tarafından AÇIK 17 Mayıs 2022 - 0 Yorumlar

  Devlet Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları: Milletimizin haklı gururunun paylaşmaktan saklananlar siyasetin sevimsiz tarafıdır. Sevincimiz aynı değilse acımız nasıl aynı olacaktır. Türkiye’ye dev eseler kazandırmanın neresi yanlıştır. MHP olarak yerli ve yabancı husumet odaklarına, ülkesinin gelişmesine tahammülsüz bir muhalefet anlayışını sakat buluyoruz.  Taş üstüne taş koyan kim olursa olsun şükran duymak, hem insanı hem de vatandaşlık […]

 • Çekya Senatosu: Rusya ’nın Ukrayna ’da işlediği kabahatler "soykırım bulgusu"

  Çekya Senatosu: Rusya ’nın Ukrayna ’da işlediği kabahatler "soykırım bulgusu"

  Tarafından AÇIK 12 Mayıs 2022 - 0 Yorumlar

  Çekya Radyosu’nun haberine göre, iki meclisli ülkenin üst meclisindeki senatörler, Rusya-Ukrayna savaşına ait ortak açıklama yaptı. SOYKIRIM BULGULARI Senatörler, açıklamada, hükûmetin Ukrayna ’ya daha fazla silah dayanağında bulunmasını ve ayrıca 1989 evveline ait ağır silahların da Ukrayna ordusuna verilmesi nasihatinde bulundu. Rusya ’nın Ukrayna ’da “saldırgan bir savaş yürüttüğünü” ileri süren senatörler, Moskova ’nın beynelmilel […]

 • Bakan Bozdağ'dan NATO ’da İsveç ve Finlandiya vetosuna ilişkin açıklama

  Bakan Bozdağ'dan NATO ’da İsveç ve Finlandiya vetosuna ilişkin açıklama

  Tarafından AÇIK 17 Mayıs 2022 - 0 Yorumlar

  Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Meclis Toplantısı’na katıldı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, yargı kararlarının taraftarlığa göre değerlendirildiğini belirterek, “Eğer benim taraftarlığıma uygun bir kararsa hakimi göklere çıkarıyoruz. Eğer benim taraftarlığıma uygun bir karar değilse hakimi yerin dibine sokuyoruz. Yapılmadık hakareti, yapılmadık eleştiriyi bırakmıyoruz. Bu doğru değil” diye konuştu. ‘ULUSLARARASI HUKUKA ÜSTÜNLÜK VERDİK’ Bakan […]